Otręby zbożowe - błonnikowa miotła

Otręby zbożowe zawierają wiele błonnika, który działa jak miotła pokarmowa.

Jak z zaskakującym rezultatem, szybko i tanio podnieść wartość odżywczą posiłków?

Wystarczy dodać otręby zbożowe albo zarodki pszenne.

Są to zwykle komponenty diety resztkowej, czyli bogatej w błonnik. Poza włóknem pokarmowym otręby zbożowe oraz zarodki pszenne skrywają sobie całe mnóstwo makroelementów (magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor) jak też witamin z grupy B (przede wszystkim wit. B1 oraz B2).

Menu resztkowa opiera się na spożywaniu zalecanej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) dziennej dawki błonnika, która wynosi minimum 35 gram.

Analizy dowiodły, że otręby zbożowe (np. otręby żytnie i otręby gryczane) usprawniają pracę układu pokarmowego, przeciwdziałając zaparciom i biegunkom.

Otręby żytnie oraz zarodki pszenne muszą zostać spożywane poprzez jednostki posiadające problem z nadwagą. Błonnik w nich zawarty jest w stanie wiązać wodę, co pomaga uczuciu sytości. Wyroby z błonnikiem pęcznieją w żołądku oraz szybciej przestajemy odczuwać głód. Wyroby takie przykładają się do zmniejszenia objętości posiłków. Okres rozdrabniania oraz przeżuwania pożywienia bogatego w błonnik jest dłuższy od normalnego (ubogiego we włókno pokarmowe) jedzenia. To wszystko pomaga zredukowaniu masy ciała.

Poza tym błonnik eliminuje niestrawione i niebezpieczne resztki pokarmowe, złogi jelitowe. Zniża stan niedobrego cholesterolu i trójglicerydów, co jest istotne w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i przeciwzawałowej. Jak również błonnik stabilizuje stan cukru we krwi, poprzez co ogranicza ochotę na słodycze.