Len

Len to z definicji roślina z rodziny lnowatych, uprawna, krótkowieczna, również ozdobna.

Zakłada się, iż pochodzi ona z obszaru Morza Śródziemnego oraz ze wschodniej Europy. Do rodziny lnowatych zaliczamy mniej więcej 200 typów roślin, jednakże sześć typów jest tych naturalnych lub dzikich. Najprzydatniejszy dla nas jest len zwyczajny,  najbardziej uznany do upraw i dalszego wykorzystywania i przetwarzania.

Roślina lnu zwyczajnego składa się z:

  • łodygi,
  • liści lancetowatych,
  • różnokolorowych kwiatów,
  • owoców w postaci torebek z oleistymi nasionami.

Najpopularniejszy len zwyczajny pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie uprawa utrzymuje się od dużej liczby tysięcy lat i służy do wyrabiania szlachetnych i bardzo popularnych w gorących klimatach tkanin. Lniane koszule albo spodnie to duży wydatek, ale przyjemna materia oraz jakość samego lnu jest nieporównywalna w odniesieniu do nienaturalnych surowców oferowanych na rynku. Nasiona jednakże czyli siemię lniane wykorzystywane jest w lecznictwie.

W trakcie zbiorów rośliny lniane są wyrywane wspólnie z korzeniami. Nie spotkamy się ze ścinaniem lnu w połowie łodygi, jako że włókna ciągną się na długość calusieńkiej łodygi. Po zbiorach po prawdzie wszelkie części rośliny używane zostają w wytwórstwie, są przetwarzane czy też zbierane do konkretnego użytku w formie surowej. Jedynym odpadem rośliny lnianej w trakcie przetwarzania jest pył powstający w trakcie pracy z rośliną.

Z lnu zyskamy tkaniny, olej wykorzystany w medycynie, materiał do wytwarzania płyt paździerzowych, materiał do wytwarzania papieru, a w nie końcowym rzędzie jeszcze paszę dla bydła. Olej lniany ma oprócz tego cechy lecznicze - działa ochronnie na śluzówki układu pokarmowego. W tym wypadku wykorzystujemy go wewnętrznie. Olej lniany jest też wykorzystany do smarowania stanów zapalnych skóry, owrzodzenia , a dodatkowo wyprysków.